Zawsze mówimy, że nasz organizm to w 70% woda. Oczywiście, z wiekiem jej zawartość się zmienia. U noworodków zawartość wody to około 75%, u osób dorosłych - 60%, zaś u starszych - 50%.

Mózg

Zdecydowana większość naszego mózgu składa się z wody - znajduje się w nim aż 1500 ml tego płynu. Poza tym nasz myślący organ składa się z białka, tłuszczu i soli mineralnych.
Odpowiednio nawodniony mózg to mózg właściwie pracujący, ponieważ dzięki wodzie impulsy nerwowe przewodzone są szybciej. Picie wody wesprze więc Wasze procesy myślowe, wpłynie na pamięć i koncentrację. Co ciekawe, odpowiednia ilość wypitej wody pomaga w walce z bólami migrenowymi.

Nerka

Niewielki ubytek wody wywiera wpływ na obniżenie sprawności nerek, ponieważ jest to jeden z najbardziej nawodnionych organów. Warto pamiętać, że to właśnie nerki odpowiadają za bardzo istotne dla naszego organizmu funkcje - filtrują krew, produkują mocz i oczyszczają organizm z toksyn. Zadania te nie są możliwe do zrealizowania bez udziału wody.
Najlepszy prezent, jaki możemy podarować naszym nerkom, to szklanka wody codziennie rano i jej regularne spożywanie w ciągu dnia.

Serce i krew

Prawidłowo funkcjonujący układ krwionośny i silne serce to kwestie w znacznym stopniu warunkowane wodą. Ciśnienie krwi spada, gdy organizm nie jest odpowiednio nawodniony, tym samym jej objętość maleje. Na skutek tego serce jest coraz bardziej obciążone - utrzymanie odpowiedniego tempa krwi wymaga szybszej pracy. A my odczuwamy mało przyjemne kołatanie i mamy problem z koncentracją.
Dodatkowo właściwe nawodnienie krwi sprawia, że jest ona rzadka, dzięki czemu bez problemu dociera do wszystkich komórek w ciele.

Płuca

Czy wiecie, że przez płuca człowiek traci około 600 ml wody dziennie? To wszystko przez oddech! Osoby chore, mające gorączkę, tracą jej jeszcze więcej, przez zwiększony metabolizm i wyższą temperaturę ciała. Dlatego szczególnie istotne jest uzupełnianie płynów w czasie choroby.

Skóra

Specjaliści są zgodni - nawet najlepsze kosmetyki nie nawilżają skóry tak skutecznie, jak regularnie pita woda. Wyraźnie zmiany w jej kondycji zobaczycie już po dwóch tygodniach picia dwóch litrów wody dziennie.
Co dokładnie zauważycie? Zredukowane zmarszczki, słabsze objawy chorób skóry, bardziej promienną cerę. Co więcej - Wasza skóra zestarzeje się później! A włosy? Będą siwieć wolniej 🙂