Lato i wysokie temperatury sprawiają, że chętnie regularnie sięgamy po wodę. Odczuwamy większe pragnienie, a w większości mediów głośno mówi się o konieczności nawadniania organizmu. Później jednak przychodzi okres jesienno-zimowy i wydaje nam się, że organizm "nie zużywa" wody aż tak dużo. Zakładamy, że skoro tak jest, to i pić możemy jej mniej. To błędne myślenie, które niestety towarzyszy większości z nas.

Okazuje się, że jesienno-zimową porą również jesteśmy narażeni na odwodnienie. Co więcej, prawdopodobieństwo, że do niego doprowadzimy jest większe - właśnie z uwagi na rzadsze odczuwanie pragnienia. Chętniej sięgamy po ciepłe napoje, które dostarczają tylko około 70% zapotrzebowania na nawodnienie organizmu. Poza utrzymaniem odpowiedniego poziomu nawodnienia, regularne picie wody przynosi inne korzyści.

253220-P46VUN-146

1. Wzmacnia odporność i wspiera organizm przy infekcjach
2. Poprawia samopoczucie i zwiększa koncentrację
3.Dba o promienną skórę
4. Chroni przed wzrostem wagi

Po ciepłym lecie przychodzi czas, w którym nasza podatność na infekcje się zwiększa. Powietrze jest wilgotne, temperatury niższe, nierzadko spotyka nas deszcz czy silniejszy wiatr - i gotowe. Warto pamiętać, że jeśli w tym niełatwym dla organizmu okresie dostarczymy mu odpowiednią ilość wody, zapewnimy błonom śluzowym właściwe nawilżenie. Dzięki temu będą one stanowić o wiele bardziej skuteczną barierę ochronną dla bakterii i wirusów.
Jeśli jednak nie udało Wam się uchronić przez infekcją - nie odstawiajcie wody na bok! Przy infekcji często gorączkujemy, a wówczas przy wzroście temperatury ciała o 1℃ wzrasta zapotrzebowanie na nawodnienie aż o 10%!

Kiedy jesteśmy odwodnieni, nasz nastrój się pogarsza, odczuwamy delikatny spadek energii. Jednocześnie spada poziom koncentracji, więcej rzeczy nas rozprasza i trudniej jest skupić się na tym, co w danej chwili robimy. Nasz mózg po prostu zmniejsza swoją objętość, powodując gorsze samopoczucie i bóle głowy. Utrata wody na poziomie 5% jest jednoznaczna ze zmniejszeniem naszej efektywności o 30%.

Czynnikiem odpowiadającym za elastyczność naszej skóry jest woda. Jej odwodnienie dotyka każdego rodzaju cery - bez względu na to, czy jest ona tłusta, mieszana czy sucha. Odwodniona skóra jest szara, zmarszczki są bardziej widoczne, a skłonności do powstawania trądziku są zwiększone. Regularne nawadnianie skóry, zwłaszcza w okresie gdy jest ona narażona na wiatr, niskie temperatury powietrza i działanie ogrzewania w pomieszczeniach.

Odpowiednie picie wody to również korzyść dla ciała... Każdy z nas chętniej sięga po popołudniowe i wieczorne przekąski, którymi nie są owoce czy warzywa. Każdy z nas słyszał też o jesiennym gorszym samopoczuciu, które z kolei sprzyja sięganiu po poprawiające nastrój słodycze. Dodatkowo nasz metabolizm w czasie jesienno-zimowym zwalnia. W efekcie, nawet jedząc rozsądnie, możemy przytyć kilka kilogramów.