Od dawien dawna powtarza się, że warto pić wodę. Zrozumiała jest jej wyższość nad napojami gazowanymi, sokami oraz kawą. Ale właściwie dlaczego nie poleca się picia herbaty? Okazuje się, że jej moczopędne właściwości nie pozwalają wchłonąć się do organizmu jakimkolwiek składnikom mineralnym. Jakie więc korzyści przynosi nam picie wody?

Kontroluje pracę całego organizmu

Dla organizmu najważniejsza jest homeostaza, czyli równowaga, która może być zakłócona przez wiele czynników, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Odpowiedni bilans wodny w organizmie jest najważniejszy, aby homeostazę utrzymać.

Dlatego też ilość płynów, które organizm wydala przez skórę, nerki, układ pokarmowy i oddechowy powinna zostać uzupełniona taką samą ilością płynów, poprzez spożywanie pożywienia (zarówno płynnego jak i stałego).

Pomaga w walce z przemęczeniem

Woda wesprze pracę Twojego organizmu szczególnie w momentach, kiedy odczuwasz wzmożone zmęczenie i spadek koncentracji, na przykład w czasie pracy. Kiedy czujesz, że trudno Ci się koncentrować na bieżących zadaniach zamień kubek z kawą na butelkę wody. Pamiętaj, że nawet odwodnienie na poziomie 1% wagi Twojego ciała spowalnia pracę Twojego mózgu i utrudnia funkcjonowanie organizmu.

Pomaga na ból głowy

Rodzajów i przyczyn bólu głowy jest wiele, nierzadko zdarza się, że sami nie jesteśmy w stanie wskazać dlaczego odczuwamy ból. Wart jednak pamiętać, że dobrym i zdrowym rozwiązaniem jest szklanka wody zamiast tabletki przeciwbólowej.
Badania wykazały, że jedną w popularnych przyczyn bólu głowy jest odwodnienie organizmu. Nawet jeśli w Twoim przypadku nie jest to przyczyna bezpośrednia, to uzupełnienie płynów na pewno nie zaszkodzi i wpłynie na zmniejszenie natężenia odczuwanego bólu.

Wspiera przemianę materii

I walczy z problemami związanymi z układem pokarmowym. Z zaparciami zmaga się około 70% społeczeństwa. Regularnie spożywana woda wspomaga ruchy perystaltyczne jelit i oczyszcza organizm z toksyn. Warto pamiętać, że w przypadku tego typu problemów bardziej pomoże nam woda gazowana.

Wspiera aktywny tryb życia

Podejmujesz aktywność fizyczną, ale pomijasz część, w której powinno się nawodnić organizm? To zdecydowanie błąd. Nie powiemy tutaj, że lepiej byłoby dać sobie spokój z treningiem, ale wskażemy, że dostarczanie wody do organizmu to jego nieodłączny element!
Nawadnianie nie tylko pozwoli Ci zminimalizować ryzyko wynikające z osłabienia treningiem, ale i pomoże zwiększyć wydajność Twojego organizmu. Utrata wody, która następuje w czasie aktywności fizycznej, doprowadza do spadku formy, motywacji i kontroli nad ciałem. Warto więc dostarczać mineralny napój również w trakcie ćwiczeń.

Zapewnia długą młodość

I chodzi tutaj przede wszystkim o witalność organizmu, reszta należy do Ciebie i Twojego nastawienia do życia. Jedną z największych zalet wody jest znaczne spowalnianie procesu starzenia organizmu, pod warunkiem, że dostarczamy mu jej w odpowiedniej ilości.
Woda wypłukuje toksyny, dogłębnie nawilża, dodaje energii oraz wspomaga gospodarkę hormonalną, czyli o wiele więcej niż jakikolwiek inny napój.