Woda to składnik niezbędny do życia, potrzebuje jej każdy człowiek – aż od pierwszych dni życia. Zapotrzebowanie na wodę jest różne i zmienia się w zależności od etapu życia, jednak pić ją musi każdy.
Co daje nam picie wody? Tę kwestię podejmowaliśmy już nie raz. Warto jednak spojrzeć na nią z perspektywy noworodka. Jego ciało składa się w 3/4 z wody. Dzięki regularnemu spożywaniu wody dostarczamy do organizmu składników mineralnych niezbędnych do właściwego rozwoju. Pamiętajmy również, że woda bierze udział w procesie regulacji temperatury ciała.
Picie wody w ciąży
W tym okresie w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian fizjologicznych. Przede wszystkim zwiększa się objętość krwi i masa narządów, co jest jednoznaczne ze wzrostem zapotrzebowania na wodę.
Woda odgrywa bardzo ważną rolę we właściwym funkcjonowaniu zapłodnionej komórki jajowej. Woda przenika z układu krążenia matki do płodu, który funkcjonuje dzięki niej prawidłowo. Kobiety w ciąży dzięki regularnemu piciu wody łatwiej przejdą przez I trymestr i towarzyszące mu dolegliwości – nudności, wymioty itp.
Picie wody w czasie laktacji
Nawodnienie organizmu jest bardzo ważne w okresie karmienia. Podstawowym składnikiem mleka matki jest woda, która jest rozpuszczalnikiem wszystkich składników pokarmu. Ponadto odpowiada ona za nawodnienie organizmu dziecka i zaspokojenie jego pragnienia.
Picie wody przez niemowlęta
Kiedy dziecko karmione jest piersią, w pierwszym półroczu życia, nie ma potrzeby podawania mu dodatkowych płynów. Po sześciu miesiącach życia dziecku powinniśmy podawać tylko wodę. Pamiętajmy, że zapotrzebowanie na płyny u noworodków jest ogromne – w przeliczeniu na każdy kilogram masy ciała jest ono czterokrotnie większe niż u dorosłych. Niezmiernie istotne jest wyrobienie nawyku i przyzwyczajenie dziecka do regularnego spożywania wody.