Często wydaje nam się, że każdy organizm funkcjonuje według własnych potrzeb. Okazuje się jednak, że warto go wspierać we właściwym funkcjonowaniu. Czym jest i jak radzić sobie z zatrzymywaniem wody?
Czy Twój organizm jest odporny na Twoje zmagania z liczbą wskazywaną przez wagę? Powodem może być zatrzymanie wody w organizmie. Wprowadzenie aktywności fizycznej niewiele pomaga, zmniejszone porcje jedzenia powodują wyłącznie odczucie głodu, a usunięcie z jadłospisu słodyczy nie rusza wskazówki wagi w lewą stronę. Przyczyną może być właśnie zatrzymanie wody w Twoim organizmie. Jednak to nie jedyne skutki takiego stanu rzeczy.
Skutki zatrzymania wody w organizmie
Na skutek zatrzymania wody nasze ciało może puchnąć, a dzieje się tak w wyniku niedoboru wody w naszych naczyniach krwionośnych – zostaje ona w tkankach. Wieczorem Twoje kostki puchą? To jedna z oznak zatrzymania wody. Do objawów możemy zaliczyć również senność i osłabienie, bóle głowy czy niższy poziom koncentracji.
Przyczyny zatrzymania wody w organizmie
Skąd zatrzymanie wody w organizmie? Przyczyną może być niedobór płynów. W sytuacji, kiedy Twój organizm nie otrzymuje potrzebnej ilości płynów, zaczyna ją magazynować – tworzyć sobie zapasy, które wykorzysta w przypadku odwodnienia. Dlatego właśnie im mniej pijesz, tym bardziej narażasz się na problem zatrzymania wody. Możliwą przyczyną jest również niewłaściwie zbilansowana dieta, zwłaszcza kiedy jest ona bogata w sód, a uboga w potas. Pamiętaj, że wszystkie składniki mineralne, jakie dostarczamy do organizmu, muszą się bilansować. Warto sięgać po wodę wysokozmineralizowaną, której właściwości wspierają wchłanianie się składników mineralnych.
Nawodnieniu ciała „przeszkadza” także nadmiar spożywanego alkoholu a także – co ważne! – bardzo restrykcyjna dieta. Często chęć pozbycia się nadmiernych kilogramów kieruje nas do tak zwanej głodówki – wydaje nam się, że to najlepszy sposób na schudnięcie. Wówczas zapominamy jednak, jak istotne jest dla nas wiążące wodę białko.
Pamiętaj! Zatrzymanie wody w organizmie może być objawem poważnych chorób – niewydolności serca, choroby nerek, wątroby, a także niedoczynności tarczycy! Jeśli nadmiar wody w Twoim organizmie utrzymuje się – skonsultuj to z lekarzem!