Często wydaje nam się, że każdy organizm funkcjonuje według własnych potrzeb. Okazuje się jednak, że warto go wspierać we właściwym funkcjonowaniu. Czym jest i jak radzić sobie z zatrzymywaniem wody?

Czy Twój organizm jest odporny na Twoje zmagania z liczbą wskazywaną przez wagę? Powodem może być zatrzymanie wody w organizmie. Wprowadzenie aktywności fizycznej niewiele pomaga, zmniejszone porcje jedzenia powodują wyłącznie odczucie głodu, a usunięcie z jadłospisu słodyczy nie rusza wskazówki wagi w lewą stronę. Przyczyną może być właśnie zatrzymanie wody w Twoim organizmie. Jednak to nie jedyne skutki takiego stanu rzeczy.

Skutki zatrzymania wody w organizmie

Na skutek zatrzymania wody nasze ciało może puchnąć, a dzieje się tak w wyniku niedoboru wody w naszych naczyniach krwionośnych – zostaje ona w tkankach. Wieczorem Twoje kostki puchą? To jedna z oznak zatrzymania wody. Do objawów możemy zaliczyć również senność i osłabienie, bóle głowy czy niższy poziom koncentracji.

Przyczyny zatrzymania wody w organizmie

Skąd zatrzymanie wody w organizmie? Przyczyną może być niedobór płynów. W sytuacji, kiedy Twój organizm nie otrzymuje potrzebnej ilości płynów, zaczyna ją magazynować – tworzyć sobie zapasy, które wykorzysta w przypadku odwodnienia. Dlatego właśnie im mniej pijesz, tym bardziej narażasz się na problem zatrzymania wody. Możliwą przyczyną jest również niewłaściwie zbilansowana dieta, zwłaszcza kiedy jest ona bogata w sód, a uboga w potas. Pamiętaj, że wszystkie składniki mineralne, jakie dostarczamy do organizmu, muszą się bilansować. Warto sięgać po wodę wysokozmineralizowaną, której właściwości wspierają wchłanianie się składników mineralnych.

Nawodnieniu ciała „przeszkadza” także nadmiar spożywanego alkoholu a także – co ważne! – bardzo restrykcyjna dieta. Często chęć pozbycia się nadmiernych kilogramów kieruje nas do tak zwanej głodówki – wydaje nam się, że to najlepszy sposób na schudnięcie. Wówczas zapominamy jednak, jak istotne jest dla nas wiążące wodę białko.

Pamiętaj! Zatrzymanie wody w organizmie może być objawem poważnych chorób – niewydolności serca, choroby nerek, wątroby, a także niedoczynności tarczycy! Jeśli nadmiar wody w Twoim organizmie utrzymuje się – skonsultuj to z lekarzem!

Jak sobie radzić z zatrzymaniem wody w organizmie?

Przede wszystkim – dbaj o dietę! Sięgaj po naturalne produkty, ogranicz spożywanie soli, a potrawy doprawiaj mieszankami ziół. Często spożywaj owoce i warzywa – one również nawodniają organizm, a przy tym nierzadko są źródłem potasu. Żeby utrzymać wskazany poziom wody w organizmie i nie doprowadzić do zatrzymania jej – ruszaj się! Aktywność fizyczna pobudza układ krążenia, a w tkankach nie dochodzi do zastoju. Nie zapominaj o butelce wody – miej ją zawsze przy sobie i sięgaj po nią co chwilę!