Im mniej, tym lepiej? Zdecydowanie nie! Nasze organizmy potrzebują stabilizacji, dlatego ważne jest, żeby co określony czas otrzymywały od nas porcję energii. Warto również pamiętać, że pięć posiłków nie oznacza pięciu jednakowych dań w jednakowych porcjach. Zaczynajmy!

Dlaczego akurat pięć? Pozwala nam to na zachowanie regularności dostarczania pożywienia do naszego organizmu. Powinniśmy planować nasze posiłki w odstępach 3-4 godzinnych, w zależności od tego, ile trwa nasz dzień:) Pozwólmy więc sobie na spożycie śniadania, drugiego śniadania, obiadu, podwieczorka oraz kolacji.

Pięć posiłków dziennie rozkłada kaloryczność – dostarczamy mniejsze porcje niż w przypadku dwóch bądź trzech posiłków dziennie. Dzięki temu nie odkłada się tkanka tłuszczowa, a nasz metabolizm poprawia się.

Dzięki równomiernemu rozłożeniu naszych posiłków w cyklu dnia nasz organizm otrzymuje pożywienie równomiernie, a my zapobiegamy w ten sposób skokom insuliny i mamy znacznie większe szanse na utrzymanie naszej masy ciała.

Jedząc w piątkowym trybie nie odczuwamy głodu, ponieważ jemy często. Dodatkowym plusem jest to, że nasze posiłki są mniej monotonne, a co za tym idzie – smakują nam!

Jeśli okaże się, że w przerwach między posiłkami „coś za nami chodzi” – wystarczy sięgnąć po wodę lub warzywa. Warto zdecydowanie unikać w naszej diecie niezdrowych przekąsek – cukierków, ciastek, chipsów. Przyczyniają się one do bardzo gwałtownego wzrostu poziomu glukozy we krwi, przez co później odczuwamy spory głód.

Ważne, żeby nie traktować pięciu posiłków jednakowo pod względem objętości i kaloryczności. Najważniejsze, żeby codzienne zapotrzebowanie kaloryczne naszego organizmy rozłożyć na pięć części, jednak drugie śniadanie i podwieczorek powinny być mniej obfite w kalorie niż obiad czy otwierające dzień śniadanie. Przy pięciu posiłkach dziennie warto kierować się zasadą „Jedz śniadanie jak król, obiad jak książę, a kolację jak żebrak”.

Nasze jedzeniowe grzeszki traktujmy z pełną powagą – jeśli zdarzyło się zjeść kilka ciastek – zaliczmy je jako jeden z posiłków!