Niełatwo jest powiedzieć sobie „od dziś ćwiczę”, zwłaszcza jeśli do tej pory ze sportem byliśmy nieco na bakier. Warto jednak poświęcić chwilę i zastanowić się, że niewielkie zaangażowanie może wiele zdziałać dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. A z czasem na pewno wejdzie w krew i będzie tylko przyjemnością 🙂

Wzmocnisz swoje zdrowie

Aktywność fizyczna to dla Ciebie wysiłek, zaś dla Twojego organizmu – praca mięśni, która wiele mu przynosi. Uprawianie sportu, nawet amatorskie, należy zdecydowanie do potrzeb człowieka, ponieważ wpływa na wiele jego aspektów. Nie traci też znaczenia z wiekiem – na każdym etapie życia powinniśmy stymulować swój rozwój fizyczny, a co się z tym wiąże – psychospołeczny. W zdrowym ciele zdrowy duch!

Czy warto?

Zdecydowanie tak! Brak aktywności fizycznej niesie za sobą szereg konsekwencji, które być może nie będą zauważalne od razu, ale ujawnią się w którymś z etapów naszego życia.

Przede wszystkim mowa tutaj o naszym zdrowiu – osoby, które nie podejmują żadnej aktywności fizycznej z reguły spędzają ten czas na kanapie 🙂 Zwiększają więc szanse zachorowania na cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze. Dodatkowo uwzględnić należy borykanie się z nadwagą i otyłością, które w konsekwencji są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Lista tego, co zyskujemy dzięki uprawianiu regularnie aktywności fizycznej jest długa. Do najważniejszych skutków zaliczamy przede wszystkim ograniczenie ryzyka wystąpienia schorzeń sercowo-naczyniowych. Kolejną pozytywną kwestią jest zmniejszenie ryzyka otyłości lub zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej w naszym ciele. Nie bez znaczenia pozostają nasze funkcje metaboliczne – aktywność ruchowa je pobudza, a nasz organizm pracuje lepiej.

Czy mam na to czas?

Prawdopodobnie tak, a jedynym problemem z jego znalezieniu jest niewystarczająca motywacja lub zbyt silne nawyki. Codziennie wieczorem spędzasz czas przed telewizorem? Ok, wielu z nas to robi! Ale może warto poćwiczyć w tym czasie? Możesz zerkać na telewizor, albo oglądać programy, jednocześnie jeżdżąc na stacjonarnym rowerze!

Z czasem jest zdecydowanie nie tak, jak nam się wydaje:) Poświęcenie sobie kilkunastu minut dziennie nie sprawi, że wyłoży nam się cały kalendarz. Wręcz przeciwnie – lepsze samopoczucie pozwoli nam lepiej realizować cele!